Ultramaraton Zapomenuté hory 76 km – mentální hra Kdo z koho

Nechce se mi, neutíká to, je mi zima – to byly 3 nejčastější myšlenky, které mi probíhaly hlavou na ultramaratonu Zapomenuté hory v Rychlebských vrších. Organizátoři připravili náročnou trať, kontroly na super místech a prověřili naše fyzické a mentální schopnosti. 

Přihlásila jsem nás s Honzou z rozmaru. Nechtěla jsem promeškat tak pěkně prezentovaný závod. Navíc jsme si potřebovali oba odpočinout od starostí všedního dne. A kde jinde se vám to podaří líp, než na ultra, kde místo blbostí musíte řešit existenciální problémy dané situace. (Což jistojistě musíte, když dáte přípravě to, co my – nic.)

IMG-1789

Instrukce od pořadatelů: Přebroďte, nebo přeskákejte po kamenech na druhou stranu potoka.

Nemá smysl podávat nudné informace o tom, jak byla trasa náročná, jak jsme běželi přes kopce, kamení a skály, jak byla těžká podložka, zima a my jsme přesto všechno došli do cíle. Pojďme si raději říct, co se nám opravdu nepovedlo :)

Fail #1 – Příprava

Příprava nulová. Ach, jak snadné je podcenit situaci. Máme kvalitní fyzický základ, zvládli jsme i stokilometrový závod, nebojíme se ultra. Jak lehké je uvěřit, že na 76kilometrový závod v horách stačí, když si 2x týdně zaběhnete 8 kilometrů po rovině? Kupodivu velmi. Velmi nezodpovědné.

Fail #2 – Kalhoty

Ten, kdo nechává věci na poslední chvíli, jsem já. Balím si čtvrt hodiny před odjezdem, halabala. Ještě cestou do Rychlebek jsme zastavovali, abych si ověřila, že mám sbalené běžecké boty. Proto překvapí, že když jsme v 9 večer, už ve spacácích, leželi v tělocvičně v Javorníku, Honza najednou zjistil, že si zapomněl běžecké kalhoty.

Fail #3 – Hlava

Je to jen v hlavě. To říkám každému. I když nemáte natrénováno. Ale i hlava toho má někdy dost. A pak je to vnitřní boj, v mém případě už od 26 kilometru: „se*u na to. Tohle nemám zapotřebí. Co já si budu furt dokazovat.“ „To jako vzdám? A proč? Dyť fyzicky normálně můžu. Jen se mi hrozně NECHCE“. A tak pořád dokola. Ještě dalších několik desítek kilometrů. Vyčerpávající samo o sobě.

Fail #4 – Koleno

Stabilně jsem před Honzou udržovala cca 10-15 minut náskok. Ale z kontroly 7 „Vysoký hřbet“ (39 km) mi od něj přišla zpráva, že ho bolí koleno. Přelézání skalek, prudké klesání k vodopádům a kameny na cestě tomu moc nepřidávaly. Takže šlo jen o to, šetřit se co nejvíc. A doufat, že si koleno cestou nenamůže ještě víc, než by bylo zdrávo.

Střípek konverzace z trati

40. kilometr, závodník z Třince: „Nás sem z Třince přijelo 12, ale jen tři se rozhodli pro tuhle dlouhou trať. Zbytek zvolil tu línou variantu 46 kilometrů“.

Já: „Línou? 46 km ti přijde línejch?“

„No jasně, vždyť to už bychom byli za chvíli v cíli!“

Jak jsme dopadli?

Protože mně se běžet nechtělo, a protože Honza běžet nemohl, řekli jsem si, proč se trápit každej sám, když se můžeme trápit spolu. Tak jsme si z toho udělali partnerský pochoďák. Já jsem zpomalila, Honza mě došel, a od 64 kilometru jsme šli spolu. Beztak už byla tma. A hlavně, ve dvou se to lépe táhne. 

DSC_0844

Čas vytáhnout čelovku.

Vycházka dobrá:

  • Délka: 76 kilometrů
  • Převýšení: 3500 metrů
  • Doba na trati: 13 hodin 57 minut
  • Počasí: kolem 10 stupňů, mlha, mrholení, déšť

Tak to by bylo. Díky za ten zážitek. Někdy je potřeba pokorně sklonit hlavu a říct si „tohle jsem podcenil/a“. Sportu zdar, extrémům taky, vždyť zážitek nemusí být příjemný, hlavně když je silný :)

PS: Honza říká, že jsem vůbec nic nepochválila. Ale ono to jako bylo dobrý. Akorát ne pro nás :D

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Sportovní svět se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Ultramaraton Zapomenuté hory 76 km – mentální hra Kdo z koho

  1. Gabriela napsal:

    Zaujímavý članok ! :)

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s