Na startovní čáře s těmi nejlepšími orienťačkami – já na MČR v OB sprintu

Letos jsem posedlá orienťákem. Neustále kontroluju termínovku, promýšlím kam ještě jet, co už je daleko, co je moc a co ještě není příliš. A díky tomu, že jsem si závistivě prohlížela web letošního mistrovství ČR v OB sprintu, jsem úplnou náhodou zjistila, že figuruju v seznamu závodnic, které získaly právo startu.1) Ve sprintu! V mé nejoblíbenější orienťácké disciplíně! Nemohla jsem tomu uvěřit, ale bylo to tak: Zuzka pojede do Brna.

Byla jsem jednoznačně rozhodnutá, že kvůli těm pár minutám běhu pojedu přes půl republiky, ať to stojí, co to stojí. Vždyť se mi splnilo velké přání!

Ale ukázalo se, že přes půl republiky se rozhodly jet jen ty závodnice, které cítily šanci na postup z kvalifikace do finále.2) Ty zbylé zůstaly doma. Takže bylo jasné, že si to v kvalifikaci rozdám s holkama, které jsou nejlepší. To mi na klidu nepřidalo a nervozita postupně rostla. Bude to trapas?

Sada starších sprintových map

Sada starších sprintových map

Mírná hysterie některých běžců ohledně toho, že závod v Brně znamená výhodu pro ty, kteří to tam znají, mě nechávala chladnou.  Já si skutečnost a mapu neumím spojit v jeden celek. Takže i kdybych Brno znala jak své boty, nijak by mi to nepomohlo.

Jela jsem do Brna úplně sama. V sobotu večer, ve vlaku, jsem si prohlížela starší sprintové mapy a přemýšlela jsem. Jaké to bude?

A jaké to bylo?

Dostala jsem na prdel. Nebudeme si nic nalhávat :) Byla jsem nervózní už jen z toho, kde jsem se to ocitla. A pak přišel start. Zbylé tři holky popadly mapu, doběhly k mapovému startu a zmizely. Já doběhla k mapovému startu, zastavila jsem se a začala jsem mapovat. Ahá, kontrola tady, ale tady je plot, tady se nedá, tak kudy, KUDY? Kudy mám sakra běžet a jak to, že ony to věděly hned?

Dál to probíhalo podobně: kudy poběžím? Tudy? Ne, počkat.. rozběhla jsem se a zase vrátila. Něco, co si na sprintu nemůžete dovolit. S občasnými záblesky, kdy jsem i věděla, co dělám.

Když chybí schopnost dobře mapovat

Sprinty opravdu miluju, ale takhle mapa nebyla pro mě. Nebyla běžecká, byla postavená na precizním mapování, které by vás vyvedlo ze změti plotů tím správným směrem. A jak známo, precizní mapování není moje silná stránka.

Abych to neprodlužovala, v mém případě na žádný sprint nedošlo. Neustále jsem civěla do mapy, a dumala, kudy je to nerychlejší. Ochromená nervozitou jsem se ocitla v areálu koupaliště (kde byla část trati), vidím všechny ty další holky jak kmitají, vidím sebe, jak jsem nemožná, a v orientaci ještě horší než obvykle. Zpomaleně jsem běžela, zpomaleně jsem hledala postupy. A při postupu na sběrku (poslední kontrolu před cílem), která už byla na dohled divákům, jsem opět začla zmatkovat a prostála jsem tam dobrou půlminutku.

Výsledek?

Výslekdy rozběhu D21B

Výsledky rozběhu D21B

Poslední v rozběhu. O parník. Vítězka mi dala skoro 6 minut. Ty holky jsou skvělý! A jsou někde jinde. Konkrétně jsou v rankingu o 100 a víc míst přede mnou. Tím se trochu uklidňuju. Byla jsem (stejně jako další poslední závodnice ze zbylých rozběhů) úplnou lamou mezi zkušenýma závodnicema. A jsem za tu zkušenost nesmírně ráda. Resp. za zkušenosti! Vezu si tolik poznatků, že ještě potrvá, než si to srovnám. Splnil se mi sen. Běžela jsem sprint na republikové úrovni. Příště už nebudu tolik nervózní. A třeba se na mapu budu umět podívat víc v klidu. A nebo ne. To se uvidí. Zase někdy na mistrovství :)

A ještě chci poděkovat…

…Zuzce a všem kamarádům, kteří mě před odjezdem povzbuzovali, že to bude skvělý, ať to dopadne jakkoliv. A hlavně Honzovi, bez kterého by všechny věci, které jsou skvělý, skvělý vůbec nebyly. Odjížděla jsem do Brna šťastná a z Brna jakbysmet.

DSC06169


1) Na mistrovství republiky v orientačním běhu se lze kvalifikovat několika způsoby:

  • být v daném termínu do 200. místa v žebříčku závodnic (což jsem nebyla)
  • získat potřebnou licenci (kterou nemám)
  • nebo si vyběhnout postup na některém z oblastních mistrovství (můj případ)

2) Program mistrovství OB sprintu: závody byly dvoukolové – nejprve 4 kvalifikační rozběhy. Z každého rozběhu pak 6 nejlepších závodnic postoupilo do odpoledního finále.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Sportovní svět se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s